s
• Data: 2025-05-17 • Autor: Aleksandra Pofit
Czy mogę rozwiązać umowę zawartą na czas określony z siłownią bez skutków finansowych? Niedawno zdiagnozowano u mnie przepuklinę pępkową (podejrzewam, że ma ona związek z ćwiczeniami siłowymi). Czeka mnie operacja i lekarz zabronił mi ćwiczyć na siłowni. Po operacji nie planuję powrotu do tego rodzaju ćwiczeń. W jaki sposób mogę rozwiązać umowę bez strat finansowych (co miesiąc z karty pobierana jest opłata)?
Umowę o świadczenie usług można rozwiązać z ważnego powodu. Prawo nie definiuje pojęcia „ważnego powodu”, zatem każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W mojej ocenie Pani sytuację można potraktować jako ważny powód i wypowiedzieć zawartą przez Panią umowę zawartą z siłownią w trybie natychmiastowym. Warto byłoby postarać się o zaświadczenie od lekarza o zakazie wykonywania ćwiczeń – zarówno teraz, jak i po operacji.
Zawartą przez Panią umowę można zakwalifikować jako umowę o korzystanie z usług sportowych. Jest to umowa o charakterze cywilno-prawnym. W ramach tej umowy ma Pani prawo korzystać z pomieszczeń, urządzeń i sprzętu należącego do przedsiębiorcy w sposób zgodny z ich przeznaczeniem i wynikający z ich właściwości. Za świadczone usługi siłownia pobiera opłatę. Do umów o świadczenie usług sportowych stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu cywilnego regulujące umowę-zlecenie.
Zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu”. Art. 746 K.c. stanowi natomiast, iż „Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów”.
Szkoda przyjmującego zlecenie może polegać przede wszystkim na utraconym przez niego wynagrodzeniu za niewykonaną część zlecenia. Zakres obowiązku odszkodowawczego podlega jednak, co do zasady, pomniejszeniu o korzyści, które przyjmujący zlecenie uzyskał, wykonując inne czynności w czasie, w którym wykonywałby wypowiedziane zlecenie.
Zgodnie z wyr. SN z 9.06.1972 r. (sygn. akt I PR 8/72) wypowiedzenie umowy-zlecenia bez ważnej przyczyny uzasadnia – w świetle art. 746 § 1 K.c. – obowiązek zleceniodawcy naprawienia szkody, którą są utracone zarobki. Por. również wyr. SN z 14.5.2002 r., sygn. akt V CKN 1030/00, oraz wyr. SN z 19.9.2002 r., sygn. akt V CKN 1217/00.
Rezygnacja z członkostwa w siłowni z powodów zdrowotnych
Pani Anna podpisała umowę z siłownią na czas określony. Niestety, po kilku miesiącach zaczęła odczuwać silne bóle kolan i lekarz zalecił całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej. Na podstawie zaświadczenia lekarskiego Anna wypowiedziała umowę w trybie natychmiastowym, powołując się na ważny powód zdrowotny. Siłownia, po przeanalizowaniu sytuacji, zgodziła się na rozwiązanie umowy bez dodatkowych opłat.
Odstąpienie od umowy z instruktorem ze względu na zmianę miejsca zamieszkania
Pan Krzysztof korzystał z usług trenera personalnego, z którym miał podpisaną umowę na prowadzenie sesji treningowych przez rok. Niestety, nagle musiał przeprowadzić się do innego miasta, oddalonego o 300 km. Pan Krzysztof wypowiedział umowę, wskazując na niemożność kontynuowania współpracy. Trener zgodził się na rozwiązanie umowy i pobrał wynagrodzenie jedynie za dotychczas przeprowadzone treningi.
Rezygnacja z umowy na usługi dietetyczne z powodu zmiany sytuacji finansowej
Pani Maria podpisała umowę z dietetykiem na przygotowywanie indywidualnych planów żywieniowych przez 6 miesięcy. W trakcie realizacji umowy Maria straciła pracę, co znacząco wpłynęło na jej sytuację finansową. Powiadomiła dietetyka, że nie może kontynuować współpracy, i wypowiedziała umowę. Dietetyk naliczył opłatę za przygotowane już plany żywieniowe, ale zrezygnował z pobierania wynagrodzenia za kolejne miesiące.
Artykuł omawia kwestie związane z rozwiązywaniem umów o świadczenie usług. Wyjaśnia, że można je wypowiedzieć w dowolnym momencie, ale w przypadku braku ważnego powodu strona wypowiadająca może być zobowiązana do naprawienia szkody. Takie umowy regulowane są przez przepisy Kodeksu cywilnego. Ważne powody wypowiedzenia, choć nie są zdefiniowane wprost, mogą obejmować kwestie zdrowotne, zmianę sytuacji życiowej czy finansowej.
Zastanawiasz się, czy możesz rozwiązać umowę o świadczenie usług? Skorzystaj z naszych porad prawnych online! Oferujemy szybkie i profesjonalne wsparcie w sprawach cywilnoprawnych, ale nie tylko. Wyjaśnimy Ci obowiązujące przepisy i pomożemy przygotować odpowiednie dokumenty. Skontaktuj się z nami już dziś!
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Sądu Najwyższego z 9.06.1972 r., sygn. akt I PR 8/72
3. Wyrok Sądu Najwyższego z 14.5.2002 r., sygn. akt V CKN 1030/00
4. Wyrok Sądu Najwyższego z 19.9.2002 r., sygn. akt V CKN 1217/00
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika